ABA Annual Business Meeting at 12:00, noon ET (Link is Below). Learn about the exciting things ABA is up to, get connected, plan for next year.

The special ABAturns50 roundtable and conversation with some of the ABA’s founding members is at 6:15 ET .

Link: https://www.eventscribe.com//2020/ROV/.asp?pfp=LiveStream

Followed by the ABAturns50 virtual reception and celebration at 7:30 ET.

Register in advance: https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZwtd-CtqDwrHt0DLhovoEV2-nHhqRjX3dBn

Please use the link below to pre-register for the business meeting. Other links will be forthcoming!

ABA Business Meeting
Nov 6, 2020 12:00 PM Eastern Time (US and Canada)
Register in advance for this meeting:

https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZYodeCprD0vHN0ie_cIQrGi9mw5VyHK53Mm

After registering, you will receive a confirmation email containing information about joining the meeting.

See below for additional ABA sponsored and affiliated events.
We will have additional announcements throughout the conference and beyond as we celebrate ABATurns50 into our 2021 meetings in Baltimore!

ABA Pre-ROV Events:

Association Of Black Anthropologists Special Event

ABA Roundtable Discussion on Applied and Practicing Anthropology

Thursday, 10/29/2020 2:00 PM

Association Of Black Anthropologists Special Event

Transforming Anthropology Editorial Board Meeting

Wednesday, 10/28/2020 2:00 PM

Association Of Black Anthropologists Special Event

ABA Executive Board Meeting

Friday, 10/30/2020 3:00 PM

ABA Sponsored and Affiliated Sessions and Events

Thursday, November 5

Session Time: 2:30 PM – 3:30 PM

Session Type:

Session Name: Welcome Plenary

Speakers: Akhil Gupta, Ed Liebow, Mayanthi Fernando

Session Time: 3:45 PM – 4:45 PM

Session Type: Roundtable / Town Hall

Session Name: Liberating Blackness and Anthropology: Art, Protest, Co-Production

Speakers: Shanti A. Parikh, Jong Bum Kwon, Gina Athena Ulysse, Elizabeth Vega, Cheeraz Gormon, De Nichols, Damon Davis

Session Time: 6:15 PM – 7:15 PM

Session Type: Roundtable / Town Hall

Session Name: AAA Section Collaboration on Anti-Racism

Speakers: Jim Igoe, Jeff Maskovsky, Riché Barnes, Paul Stubbs, Jacqueline Solway, Rebecca J. Lester, Maria L. Cruz-Torres, Cindy Isenhour

Friday, November 6

ABA Special Event: General Business Meeting 

Session Time: 12:00 PM 

Session Time: 2:30 PM – 3:30 PM

Session Type: Roundtable / Town Hall

Session Name: The Biology of Racism

Speakers: Agustin Fuentes, Clarence C. Gravlee, Jada Benn Torres, Leith Mullings, Dorothy Roberts, Zaneta Thayer

Session Time: 2:30 PM – 3:30 PM

Session Type: Interview

Session Name: Anthropologists Go Back to School – Highlighting the anthropology and social justice education outreach program

Speakers: Rachel J. Watkins, Leslie Walker, Kamela Heyward-Rotimi

Session Time: 3:45 PM – 4:45 PM

Session Type: Roundtable / Town Hall

Session Name: America’s Crisis Moment: Illiberal Exception or Imperial Rule?

Speakers: Yarimar Bonilla, Jonathan Rosa, J Kehaulani Kauanui, John Jackson, Harvey Neptune

Session Time: 5:00 PM – 6:00 PM

Session Type: Roundtable / Town Hall

Session Name: Feminist Approaches to Abolition

Speakers: Sameena Mulla, Omotayo T. Jolaosho, Toby Beauchamp, Leyla Savloff, Maryam Kashani, Nessette Falu

Session Time: 6:15 PM – 7:15 PM

To attend go here: https://www.eventscribe.com//2020/ROV/.asp?pfp=LiveStream

Session Type: Roundtable / Town Hall

Session Name: [email protected] The Past, Present, and Future of ABA and its Impact on the State of Anthropology

Speakers: Annie Barnes, Johnnetta Cole, Cheryl Mwaria, Walton Johnson, Tony Larry Whitehead, Enoch Page, Sheila Walker, Michael L. Blakey

ABA SPECIAL EVENT 7:30 PM – 9:30 PM

Association Of Black Anthropologists ABA Turns 50 Celebration and Reception
Saturday, November 7 Register in advance:

ABA Turns 50: https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZwtd-CtqDwrHt0DLhovoEV2-nHhqRjX3dBn

Association Of Black Anthropologists Special Event

Association of Black Anthropologists Black Student Mixer

Saturday, 11/7/2020 12:00 PM

Session Time: 2:30 PM – 3:30 PM

Session Type: Roundtable / Town Hall

Session Name: Abolition, Activism, and Decolonization: New Books Challenging Settler Colonialism and Anti-Black Racism in North America

Speakers: Jaskiran Dhillon, Sherina Feliciano-Santos, Savannah Shange, Maurice Magaña, Mariela Nunez-Janes, Steve Pavey, Jennifer L. Erickson

Session Time: 3:45 PM – 4:45 PM

Session Type: Roundtable / Town Hall

Session Name: Black Food Matters: Food Justice in the Wake of Racial Justice Book Launch and Discussion

Speakers: Hanna Garth, Ashante Reese, Gillian R. Richards-Greaves, Judith Williams, Billy Hall

Monday, November 9

Session Time: 3:45 PM – 4:45 PM

Session Type: Roundtable / Town Hall

Session Name: Whose Black Lives, Whose Voices? Or How Do We Organize for a Transformative Democratic Socialism? Race, Class, and The Praxis of Blackness.

Speakers: Philippe Marius, John Lawrence, Daniel Falcone

Session Time: 6:15 PM – 7:15 PM

Session Type: Roundtable / Town Hall

Session Name: (Re)writing Anthropology and Raising Our Voices from the Academic Margins

Speakers: Kimberley McKinson, Edward K. Snajdr, Shonna L. Trinch, Erica L. Williams, Angela C. Jenks, Justin Perez

Session Time: 6:15 PM – 7:15 PM

Session Type: Roundtable / Town Hall

Session Name: New Orleans, from Katrina to COVID-19: Fifteen Years, Two Disasters, One City

Speakers: Martha Radice, Helen Regis, Theodore Hilton, Erin M. Tooher, David Beriss, Antoinette T. Jackson

Wednesday, November 11 

Association Of Black Anthropologists Special Event

Journal Article Publishing: An ABA Mentoring Session by the Transforming Anthropology Journal Editorial Team

Wednesday, 11/11/2020 2:00 PM

Session Time: 2:30 PM – 3:30 PM

Session Type: Roundtable / Town Hall

Session Name: Black Male Anthropologists in Conversation with/in the Discipline

Speakers: Elgin L. Klugh, Robert Adams, Michel Tinguiri, Anthony Martin

Session Time: 5:00 PM – 6:00 PM

Session Type: Interview

Session Name: Renegade Women in Anthropology at the End of the World

Speakers: Meredith Main Sá, Eshe Lewis, Judith M. Anderson, Amanda D. Concha-Holmes

Session Time: 5:00 PM – 6:00 PM

Session Type: Roundtable / Town Hall

Session Name: Data / Sovereignty

Speakers: Alix Johnson, Elliott Prasse-Freeman, Nishita Trisal, Alison Cool, Kamari M. Clarke, Vijayanka Nair

Thursday, November 12

Session Time: 5:00 PM – 6:00 PM

Session Type: Roundtable / Town Hall

Session Name: Racial Violence & Technology: A Conversation with Ruha Benjamin (2020 Joint ABA/CASTAC Invited Lecture)

Speakers: Anthony Kwame Harrison, Kamela Heyward-Rotimi, Sareeta B. Amrute, Ruha Benjamin, Riché Barnes

Session Time: 6:15 PM – 7:15 PM

Session Type: Roundtable / Town Hall

Session Name: Ends of Policing? Anthropological Perspectives on Police Abolition

Speakers: Hayal Akarsu, Kevin G. Karpiak, Tessa Diphoorn, Kalfani Ture, Marta-Laura Suska, Alex Vitale

Friday, November 13

Session Time: 2:30 PM – 3:30 PM

Session Type: Roundtable / Town Hall

Session Name: Transformational Pedagogies: Teaching Within and Beyond the Liberal Enclosure

Speakers: Aimee Cox, Elizabeth J. Chin, Heath Pearson, Kelly Gillespie, Leigh-Ann Naidoo

Session Time: 3:45 PM – 4:45 PM

Session Type: Roundtable / Town Hall

Session Name: Decolonial Futures: Religion as a Source of Resistance

Speakers: Jeanette S. Jouili, Aimee M. Villarreal, Donna Auston, Devaka Premawardhana, Elaine A. Pena, Abel Gomez, Nicole Fadeke Castor

Session Time: 5:00 PM – 6:00 PM

Session Type: Roundtable / Town Hall

Session Name: Black Studies and Anthropology: A Conversation

Speakers: Justin Dunnavant, Ayana Aisha Flewellen, Justin T. Hosbey, Tiffany Marquise Jones, Delande Justinvil

Session Time: 6:15 PM – 7:15 PM

Session Type: Roundtable / Town Hall

Session Name: Multimodal Ethnography and Academic Publishing in the Virtual Turn

Speakers: Deborah A. Thomas, Laurence Ralph, Matthew S. Durington, Harjant S. Gill, Fiona P. McDonald, Daniel Hoffman, Benjamin Fogarty

Saturday, November 14

Session Time: 2:30 PM – 3:30 PM

Session Type: Roundtable / Town Halld

Session Name: Sustainability, Accessibility, and the Future of Professional Meetings

Speakers: Mayanthi L. Fernando, Arjun Shankar, Nate Wambold, Edward Liebow, Ethiraj G. Dattatreyan, Mariya P. Ivancheva, Joan Fujimura, Emily Rogers